Miloš Đuričić – glumac sa četiri brka

Ceremoniju dodele otvorio je  Vladimir Đuričić, direktor festivala i upravnik zaječarskog pozorišta. „Bila je suša premijera par godina, što iz objektivni što iz subjektivnih razloga, što smo prekinuli. Za kratko vreme smo uradili dve premijere, a uskoro počinjemo i rad na trećoj“, rekao je Đuričić i dodao:
„Što se tiče ovog festivala mi smo se potrudili da bude različit od prethodnih i akcenat smo stavili na međunarodnu dimenziju i imali ste priliku, što u glavnom što u pratećem programu, da vidite 12 predstava i čak šest zemalja i brojne druge prateće programe. Nadam se da smo opravdali ove godine vaša očekivanja. Ovo je, po mom mišljenju i mišljenju ljudi, koji godinama prate festival, da je ovo jedan od programski gledano najboljih festivala. A nadam se da će svaki sledeći biti bolji od prethodnog. Zahvaljujem vam se što ste bili sa nama svih ovih dana, svih ovih godina, a vaše prisustvo na predstavama pokazuje da je Zaječaru potrebna mnogo veća sala od ove u koju jedva stane 400 ljudi. Ovaj grad zaslužuje mnogo veću salu, ne samo za pozorište, nego i za neke druge svrhe.“

Nakon toga Ivan Bekjarev, predsednik stručnog žirija je pročitavši obrazloženje rekao da je jednoglasno donesena odluka da nagradu za najbolje glumačko ostvarenje na festivalu dobije Svetlana Ceca Bojković za ulogu Dragice u predstavi „Moja ti“ Olge Dimitrijević u režiji Aleksandre Milavić Dejvis , Ateljea 212 iz Beograda, nakon čega je usledio dugotrajan i buran aplauz.
„Svetlana Bojković je diskretnim, nenametljivim, odmerenim, preciznim, šarmantnim, prirodnim i ubedljivim glumačkim izrazom izgradila lik Dragice. Ne upadajući u zamku patetičnosti, scenski efektno, uz veliku i značajnu podršku ostalih aktera, oživela je sudbinu junakinje sa margina savremene, neumoljivo surove civilizacije, oplemenjujući celokupnu atmosferu predstave duhovitim, emotivnim i nostalgičnim notama”, rekao je Bekjarev.

Zahvaljujući se na nagradi, vidno uzbuđena, Svetlana Bojković se zahvalila na nagradi: „Hvala vam najlepše i vama draga publiko na ovako lepom prijemu, hvala organizatoru ovog divnog festivala, hvala žiriju, koji mi je dodelio nagradu i ne znam šta bih dalje rekla. Hvala naravno Zoranu Radmiloviću što je postao i ostao tu u našim srcima, u našim sećanjima. On će stalno živeti kroz ove festivale, kroz ovo pozorište.“

Nagrada publike pripala je Zvezdara teatru za predstavu „Hipnoza jedne ljubavi“. Zahvaljujući se na nagradi Dragiša Ćurguz, organizator Zvezdara teatra je rekao: Izuzetno mi je drago što ste vi odlučili da ovu nagradu dobije predstava „Hipnoza jedne ljubavi“. Pogotovo što je ta nagrada dodeljena sa skoro neverovatnim rezultatom 9,83. To mi daje pravo da posumnjam da su Dušan Kovačević i glumci ove predstave uspeli i vas da hipnotišu. Hvala vam.“
Frederik Poti, direktor Teatra de la masi, čiju je predstavu zaječarska publika imala priliku da gleda na festivalu, i predsednik Žirija za nagradu „Krstomir Milovanović“ zahvalio je organizatoru za uspešno obavljen posao: „Hvala vam upravniče što ste imali hrabrosti da pozovete naše pozorište iz Nice da odigra predstavu za jednog gledaoca, koja je zahvaljujući vašoj organizaciji, naišla na veliki odziv i interesovanje publike u Zaječaru. Hvala vam što ste imali smelosti da ne-Slovenu predložite da bude član vašeg žirija.  Hvala zbog toga što ste mi pomogli da potrvdim ono o čemu sam godinama razmišljao. A to je da je stvaranje na Balkanu kreativno, analitično i puno iznenađenja. Hvala vam na tome što ste mi omogućili da budem ovde. Vidim da ste program ovog festivala uspeli da vratite poštovanje i jedinstvo koje je novija istorija pokušala da uništi i da su vaši talenti ponovo ujedinjeni. Hvala vam  konačno i za ove divne umetnike, koje ste odabrali.

Posao našeg žirija bio je izuzetno težak jer se ne oslanja na talenat glumca, ni na ukus javnosti, ni na inteligenciju režisera, niti na lepotu samih tekstova. Zadatak žirija je da prepozna „najbolje okruženje“ predstave i pokuša da što poštenije donese nimalo laku odluku.za odlično osmišljavanje scenskog prostora, dovođenje estetske povezanosti do savršenstva, kao i veliku teatralnost odabrali smo predstavu „Mrtve duše“ Narodnog pozorišta iz Niša za koju je scenografiju radila Ana Đorđević.“
Zahvaljujući se na nagradi  Ivana Nedović, glumica i predstavnik Narodnog pozorišta Niš je rekla kako joj je drago što je u Zaječaru na Danima „Zorana Radmilovića“: Drago mi je što sam ovde, što sam se predstavila zaječarskoj publici, igrala u komadu „Mrtve duše“, imala sam čast da sam igrala u nagrađenoj predstavi i što smo dobili ovo priznanje, koje nosi ime scenografa Krstomira Milovanovića, koga sam poznavala lično, jako sam ga volela i cenila i mnogo mi je drago što se vraćam u Niš sa ovom nagradom. Hvala vam u ime pozorišta i u ime ekipe predstave „Mrtve duše“.“
Nakon dodele nagrada ansambl zaječarskog pozorišta odigrao je premijerno komad „Krađa, svađa itd“ po tekstu i u režiji Miroljuba Rikija Nedovića.  U ne tako mirnu porodicu, zaratilu u svađi i prepirkama, sticajem okolnosti dolazi nezvan gost, koji u kući izaziva još veći haos. Komedija u jednom činu u kojoj publika uživa i sjajno reaguje 70 minuta. Ili kako kaže autor teksta i reditelj „Smeh je sredstvo za smirenje bez negativnih efekata“.  Zoranov brk pripao je Milošu Đuričiću. Ovo je inače njegov četvrti Brk.

„Komad smo počeli da radimo još u septembru i bio je gotov dosta pre festivala, tako da smo morali da tempiramo fomu kako bismo premijeru odigrali na samom festivalu. Moje mišljenje je da je sve bilo tačno, uspešno i da smo dostojno zatvorili ovaj festival iako je selekcija ove godine bila dosta jaka. Baš smo ponosni što smo i mi deo toga“, rekao je Đuričić nakon predstave na pres konferenciji. O samoj nagradi, koja je po četvrti put stigla u njegove ruke kaže da „mi svaki znači kao da je prvi. Imam osećaj da svaki put kada dobijem Brk deo Zorana prođe kroz mene. I mislim da je to najveća stisfakcija“.
Neposredno pre zatvaranja festivala potpisan je i protokol o saradnji Fakulteta savremenih umetnosti iz Beograda i Pozorišta Timočke krajine „Zoran Radmilović“. Sporazum su potpisali Božidar Đurović, profesor ovog fakulteta i Vladimir Đuričič, upravnik Pozorišta Timočke krajine „Zoran Radmilović“. Kako je rečeno, zaječarski tetar biće nastavna baza Fakulteta što će biti važno jer će „ta nova energija njihovih studenata biti značajna i za naš repertoar i naše pozorište“. A u toku dana studenti Fakulteta savremenih umetnosti su odigrali i predstavu po tekstu Viljema Šekspira „Biti il ne biti“.

Prethodni članci

Leave a Comment