Festival hrišćanske kulture: „Srpsko pismo i jezik kroz isotirju“

U četvrtak, 28. septembra, u čitalištu Matične biblioteke „Svetozar Marković“ u Zaječaru biće održano predavanje „Srpsko pismo i jezik kroz isotirju“. Predavač je Suzana Marinković. Ovom priliko biće obeleženo i 230 godina od rođenja Vuka Stefanovića Karadžića i 170 godina od pobede jezičkih principa Vuka Karadžića. Početak predavanja je u 18 časova.

Opširnije

Razlike između osnova identiteta Roma i neroma 

Sa velikom dozom sigurnosti potvrđeno je da postoje bitne razlike između osnova idetiteta Roma i neroma. Identitetu kojeg su Rumi gradili na planu kulture široke strukture rodbinstva i srodstva, stabilnih okvira intrakcije sa drugima i promenjivih modela adaptacije, vrednovanja vremena ovde i sada – može se suprotstvati idetitet ozvačavan istorijom i tradicijom, čiji je najvažniji elemenat genealogija. Romima je bila strana potreba za istorijom, kao što je to slučaj i sa nekim drugim istočnjačkim narodima, a što posebno apostrofira Mahatma Gandi, Ta potreba za istorijom javlja se tek danas zahvaljujući…

Opširnije

Istorija Roma  Kultura Tradicija

Romi su poneli iz svoje pradomovine Indije čitav niz simbola. Mnogi od tih simbola čvrsto su srasli s rečima njihovog jezika, što znači sa samim mišljenjem, osećanjem i opažanjem.  Romi  su nastavili da koriste te simbole unutar svoje zajednice i posle egzodusa. Analiza sakupljenog materijala pokazuje, da simboli unutar Romske  društvene zajednice dobijaju značaj zavisno od pola osobe (muško, žensko), dominantnih zanimanja unutar grupe ili zajednice i načina života društvene grupe (sedentarni, nomadski). Simboli su čvrsto povezani s porodicom, klanom, plemenom, određenim društvenim institucijama i odnosima, kao i sa ključnim…

Opširnije

Verovanja Roma, slave i običaji

U verskom pogledu Cigani su nejedinstveni jer ih ima pravoslavnih hrišćana, katolika i muslimana kao i drugih vera hinduista i budista. Govore romskim jezikom koji pripada indijskoj grupi indoevropske porodice jezika. – Egipćani (Egüptzy) i Aškalije koje neki smatraju potomcima albanizovanih Cigana. – u Hrvatskoj – Lovari, – u Bosni – Kalderasi, – u Vojvodini – Banjesi, – na Kosmetu – Arlije, – u Makedoniji – Arlije, – u Vlaškoj niziji – Vlauci (rumunski cigani). Postoje i običaji koji su vezani za verovanja Cigana od kojih je najjače verovanje u…

Opširnije