Obeležan dan Istorijskog arhiva „Timočka krajina“ u Zaječaru

Povodom Dana zaječarskog Arhiva i 77 godina od osnivanja ove ustanove, u Istorijskom arhivu „Timočka krajina“ Zaječar, u saradnji sa Arhivističkim društvom Srbije, otvorena je izložba pod nazivom „Arhivi Srbije“. Ova izložbena postavka, na 36 izložbenih panoa, javnosti predstavlja rad arhivskih ustanova u Republici Srbiji kroz njihovu najdragoceniju arhivsku građu i priče o istorijatima.

Svečanosti su prisustvovali Dejan Antić – državni sekretar Ministarstva kulture, koji je otvorio izložbu, Lela Pavlović – predsednica Arhivističkog društva Srbije, predstavnici arhiva iz Niša, Čačka, Prokuplja, Vranja, predstavnici Eparhije timočke kao i brojni poštovaoci rada arhiva.

„Ministarstvo kulture je u zadnjih 15 godina uložilo preko 26 miliona dinara u razne projekte koje je realizovao Arhiv u Zaječaru, a bilo ih je preko 46. Ova izložba pokazuje rad naših arhiva u punom sjaju. Za ovih 77 godina u Istorijskom arhivu ‘Timočka krajina’ urađeno je puno toga i treba im odati priznanje. Samo prošle godine Arhivu ‘Timočke krajine’, Ministarstvo je pomoglo sa preko 2,5 miliona dinara, a tako će biti i ove godine, konkursi su u toku i ja očekujem da će neki od projekata dobiti podršku, a svi su ozbiljni, u šta sam imao priliku da se lično uverim. Pomoći ćemo dalji rad Arhiva u Zaječaru, rad svih arhiva pa i Arhivističkog društva Srbije koje ovom izložbom na pravi način predstavlja ono što arhivi u Srbiji rade“, kazao je Dejan Antić, državni sekretar Ministarstva kulture.

Istorijski arhiv u Zaječaru osnovan je 1948. godine. Arhiv u Zaječaru čuva četiri hiljade dužnih metara arhivske građe koja predstavlja nezamenljivog svedoka bogate i burne prošlosti istočne Srbije.

„Dan Arhiva obeležavamo radno ovom izložbom. Kad prođe godina obično sumiramo rezultate a mi smo zadovoljni onim što smo u prošloj godini radili. Realizovali smo nekoliko projekata ministarstva, puno se radilo na zaštiti građe van arhiva, imali smo akciju prikupljanja fotografija starih Zaječaraca, zaštita arhivske građe na terenu i u depou. Puno je izdatih uverenja., projekata, rešavanja zahteva građana, svega onoga za šta i postojimo. Zahvalnost kolegama kojih nema više, onima koji su u penziji i sadašnjim kolegama koji intenzivno rade. Ovaj posao treba da se voli, traži puno entuzijazma, a mi bez građana svoj posao nebi mogli da radimo. Čuvamo istoriju Timočke Krajine, a istorija je i kod naših građana pa apelujemo da dokumenta, fotografije i sve ono što imaju iz starijeg perioda ostave na čuvanje i obradu Istorijskom arhivu. Mnogo toga se i publikuje, unazad 12 godina publikovano je preko 50 knjiga koje govore o istoriji Timočke Krajine“, rekao je Velibor Todorov, direktor Istorijskog arhiva u Zaječaru.

Digitalizacija je ono na čemu se konstantno radi već desetak godina, dokumentacije ima preko četiri kilometara, tako da će biti potrebno vreme da se sve digitalizuje.

Prethodni članci