Neka se u Boru deca rađaju i lepe stvari događaju

„Moć roditeljstva“ – Grad Bor raznim merama podstiče natalitet

Treća po redu manifestacija u okviru Meseca roditeljstva, koja je ove godine organizovana pod sloganom “Moć roditeljstva” održana je u parku kod Gradske uprave Bor. Ovom prilikom organizovano je druženje kroz igranje za decu i njihove roditelje, dok su predškolci PU „Bambi“ igrali i pevali. Grad Bor će nastaviti sa da podržava ovakve događaje.

„Grad Bor ima cilj da unapredi uslove za porodice i pruži im podršku, jer grad ima svetlu budućnost zahvaljujući jakim i zdravim porodicama. Lokalna samouprava organizuje i finansira mnoge mere i programe usmerene ka napređenju uslova za roditelje i decu, kako bismo svi zajedno gradili bolje i sigurnije okruženje za buduće generacije. Svi roditelji i sva deca su položili ispit, pokazavši ljubav, brigu i podršku jedni drugima. Veoma sam srećan kada vidim ovoliki broj dece, snagu i osmehe koje dobijamo od njih, a ovaj grad ima budućnost zahvaljujući ovoj deci“, rekao je gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić.

Organizatori manifestacije su Grad Bor, Polivalentna patronažna služba, Predškolska ustanova za decu „Bambi“ i Centar za socijalni rad, uz tehničku podršku Ustanove “Centar za kulturu grada Bora”. Grad Bor nastoji da raznim podsticajnim merama poboljša demografsku sliku, što pokazuje da iz godine u godinu rađa se više dece.

„Uveli smo niz mera kao podrška roditeljima i deci. Deca u Boru imaju besplatne udžbenike od prvog do osmog razreda, stipendije za učenike, a tu su i jednokratne novčane pomoći od lokalne samouprave za prvorođeno, drugorođeno, trećerođeno i svako naredno dete i to je samo jedan mali deo podrške grada. Srbija i Bor nastavljaju da idu napred, a lokalna samouprava se trudi da obezbedi sigurne poslove za svoje građane i veće plate, kako bi građani imali bolje standarde i bolje uslove za život. Sve to ide ka cilju da se odluče da upravo u Boru izgrade svoje porodice i da nam se rađa veći broj dece“ zaključio je Milikić.

Tokom 2023. godine, u Boru je zabeleženo 420 porođaja, a rođene su 424 bebe, što je za 15 porođaja više nego u 2022. godini.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Centar za socijalni rad u Boru pruža sveobuhvatnu podršku i zaštitu porodica i mladih

Centri za socijalni rad pružaju niz usluga socijalne zaštite. Sistem socijalne zaštite predstavlja način da država ili lokalna samouprava pomogne ljudima da reše određene probleme. Socijalna zaštita ima materijalnu pomoć i usluge socijalne zaštite, kada je nekoj osobi potrebna pomoć stručnjaka ili pomoć za zadovoljavanje svakodnevnih potreba, smeštaj u specijalizovanu ustanovu ili zaštita od porodičnog nasilja. Centar za socijalni rad u Boru pruža podršku i porodicama, a i mladima kojima su vrata Centra uvek otvorena za bilo koji vid problema sa kojim se suočavaju.

„Centar za socijalni rad u Boru pruža sveobuhvatnu podršku, ali sa druge strane i zaštitu porodica. Materijalna davanja spadaju samo u jedan od oblika podrške porodicama u prevazilaženju problema. Sa druge strane, tu smo da pomognemo roditeljima da oni unaprede svoje postojeće kapacitete, da na bolji način znaju da čuju i da razumeju svoju decu, da ih saslušaju i da negde pomognu deci da se bolje razvijaju. Sa druge strane tu smo da pružimo podršku mladima, jer svedoci smo da je sve češća pojava vršnjačkog nasilja i da i nas i porodice mladi prihvate kao nekog ko ih podržava i da mi nismo restriktivna institucija, već da smo tu kako bismo im pomogli da unapreduju i da se razvijaju“ ističe Jelena Ristić, direktorka Centra za socijalni rad u Boru.

Gradski centar za socijalni rad je prva stanica za obraćanje onih kojima je pomoć potrebna. Centar za socijalni rad u Boru nastoji da raznim merama podrži razvoj porodica, kako u gradu Boru, tako i u borskim selima. U okviru Centra su i brojna savetovališta, koja i te kako mogu biti od velike podrške porodicama.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Predškolska ustanova „Bambi“ Bor dobija još jedan vrtić kako bi se smanjile liste čekanja za borsku decu

Predškolska ustanova „Bambi“ Bor trenutno broji oko 1200 dece i bavi se neposrednim vaspitno-obrazovnim radom, negom, ishranom, preventivno-zdravstvenom i socijalnom zaštitom dece uzrasta od 6 meseci do polaska u školu. U okviru predškolskog programa ostvaruju se redovni programi vaspitno-obrazovnog rada, u celodnevnom i poludnevnom trajanju. Grad Bor nastojeći da pruži podršku porodicama sa decom, posle novootvorenog vrtića „Mali princ“, izgradiće još jedan – Evropski vrtić.

„Imamo pet vrtića većih i jedan manji koji je isto bio sponzorstvo UNICEF-a i Ministarstva, na periferiji u Brestovačkoj banji imamo jedan vrtić, u Brezoniku još jedan vrtić i u tri škole imamo decu smeštenu za pripremni predškolski program. Ustanova PU „Bambi“ ima 1200 dece, oko 300 na čekanju, ali potrudićemo se da ih smestimo. Dobićemo uskoro i Evropski vrtić, koji će znatno smanjiti listu čekanja i na taj način ćemo dobiti više mesta za smeštaj dece“, ističe Ljiljana Radičević, direktorka PU „Bambi“ Bor.

Nakon početka rada vrtića „Mali Princ“ u Novom gradskom centru u Boru, nadomak ovog naselja gradiće se novi vrtić, po evropskim standardima. Izgradnju novog Evropskog vrtića finansira lokalna samouprava. Ovaj objekat ukupne je građevinske površine oko tri i po hiljade kvadrata, a investicija je vredna 700 miliona dinara. Kada bude završen tu će biti mesta za 270 mališana raspoređenih u 14 vaspitnih grupa. Na ovoj način će se trajno rešiti višedecenijski problem liste čekanja za upis u borske vrtiće.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Polivalentna patronažna služba u Boru – važna karika u podršci roditeljima

Roditeljima, koji se prvi put suočavaju sa najvažnijom ulogom u životu, u prvim danima sa bebom neophodna je podrška Polivalentne patronažne službe i patronažnih sestara. Patronažne sestre u Boru svim roditeljima stoje na raspolaganju 24 sata, kako bi svojim iskustvom i savetima pomogle mamama i tatama. Polivalentna patronažna služba u Boru predstavlja važnu kariku u pomoći roditeljima.

„Iskustvo nam pokazuje da se poslednjih godina povećava broj novorođene dece i očekujemo da ovu godinu završimo sa većim brojem novorođene dece nego prošle godine. Mi realizujemo patronažne posete i pored zdravstvene nege u porodici, mi se bavimo svim potrebama koje jedna porodica ima. Umrežavamo roditelje i povezujemo ih sa odgovarajućim institucijama ako im je potrebna neka druga pomoć, a ne samo zdravstvena“, rekla je Snežana Milutinović iz Polivalentne patronažne službe Doma zdravlja u Boru.

Milutinović je dodala da je Polivalentna patronažna služba u Boru nedavno dobila tri vozila, koja su im dodatno pomogla u radu na terenu, jer će od sada patronažne moći da obilaze roditelje i u borskim selima.

„Imamo tri vozila, koja smo dobili od lokalne samouprave, od UNICEF-a i od Ministarstva za brigu o porodici. Tako da sada imamo mogućnosti da realizujemo posete i u Boru i u svim okolnim selima“, naglasila je Milutinović.

Polivalentna patronažna služba u Boru predstavlja deo aktivne zdravstvene zaštite čiji je cilj da kroz zdravstveno vaspitni rad u porodici doprinese unapređenju zdravlja i sprečavanju bolesti novorođenčeta. Borske patronažne sestre nastaviće i u narednom periodu da podržavaju porodice u prvim danima roditeljstva.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Zlot dobija novo obdanište: Mesta za više od stotinu mališana

Najveće borsko selo Zlot uskoro dobija novo obdanište, gde će biti smešteno više od stotinu dece. Ovo je vrlo značajno za sadašnje, a I buduće roditelje u Zlotu, jer će se smanjiti liste čekanja za vrtić, a oni svoju decu neće morati da odvode svakog dana u Bor. Prema rečima gradonačelnika Bora Aleksandra Milikića, korisnici novog obdaništa u Zlotu mogu biti primljeni već u prvoj polovini naredne godine. Za radove na obdaništu u Zlotu, iz lokalnog budžeta izdvojeno je 30 miliona dinara.

“Ove godine krenuli smo sa realizacijom projekta izgradnje novog obdaništa u Zlotu, adaptiraćemo već postojeći objekat. Ovo veoma lepo izgleda i brzo ide i očekujemo da do kraja ove godine završimo sve građevinske radove i da u dogovoru sa PU „Bambi“ pripremimo uslove i opremimo objekat, kako bi početkom naredne godine otvorili obdanište u Zlotu. Zlot nikada nije imao ovakvo obdanište, u ovakvom formatu. To znači da će više od stotinu dece iz Zlota biti ovde u obdaništu i to će njihovim roditeljima olakšati, umesto da ih svakog dana voze za Bor. Ovo je velika stvar i za Zlot i za Bor i pokazujemo da iz godine u godinu umemo i znamo da vodimo računa o potrebama i zahtevima naših sugrađana. Uporedo sa ovim obdaništem ovde, gradi se obdanište u Novom gradskom centru u Boru koje će biti jedno od najsavremenijih obdaništa u Srbiji. Zadatak koji smo postavili pred nas pre 4 godine jeste da vrlo brzo izgubimo liste čekanja za upis u obdanište, kako bi roditelji dece mogli da organizuju svoje vreme”, istakao je Milikić.

Kako je naglasio prvi čovek grada Bora, ovo je grad u kome se traži radnik više. Vreme je jako bitan pojam, pogotovo za roditelje koji rade, tako da formiranje obdaništa u borskim selima olakšava život roditeljima i ulepšava život deci. Obdanište u Zlotu biće izgrađeno na 1.400 kvadratnih metara. Zlotsko obdanište će imati uređen prostor za igru na otvorenom, igralište i veliki plato.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Milikić: Ekonomski rast u Boru utiče na porast nataliteta

Grad Bor iz godine u godinu trudi se da raznim merama podrške porodici podstiče povećanje nataliteta. Pored jednokratnih novčanih pomoći, tu su i razne druge mere koje pomažu višečlanim porodicama, kao i socijalno ugroženim porodicama. Međutim, jedan od prioriteta, jeste da građani Bora imaju posao i redovna primanja, u stabilnim i jakim kompanijama, kako bi finansijski bili obezbeđeni za stvaranje porodica.

“Mi kao grad veoma vodimo računa o porastu nataliteta u Boru. Imamo niz gradskih odluka koji vodi računa o porodici, briga o deci. Finansiramo i pomažemo kod prvorođenog, drugorođenog, trećerođenog deteta itd. Svako treće dete u porodici ima besplatno obdanište. Grad Bor obezbeđuje besplatne udžbenike za decu od prvog do osmog razreda zajedno sa kompanijom „ZiJin“ i mnoge druge stvari radimo. Od sportskih klubova gde su dobili zadatak da deca koja dolaze iz porodica koje nisu materijalno dovoljno jake ne naplaćuju članarinu. Imamo mnogo dobrih mera i sve to podstiče danas roditeljstvo kod mladih ljudi, a jedna od najbitnijih stvari jeste privredni rast grada Bora – ekonomski razvoj. Kada porodice imaju dobre plate i primanja, kakav je slučaj u Boru, onda mogu sebi da obezbede krov nad glavom, a kada sebi reše to pitanje, sledeći korak jeste porodica. Pokazuju to i podaci, jer je iz godine u godinu sve veći broj rođene dece. Prethodne godine bilo je više od 400 dece, a proteklih godina brojka je bila negde oko tri stotina novorođene dece”, poručio je Milikić.

Dokle god bude bilo dece, ovaj grad će imati budućnost, zaključuje Milikić.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Udruženje roditelja „Bebironče“ u Boru pruža značajnu podršku roditeljima

Udruženja „Bebironče“ u Boru nastalo je sa idejom da se roditeljima pomogne u vaspitavanju i odgoju dece. Udruženje roditelja „Bebironče“ u Boru osnovano je 12. marta 2014. godine, a osnovni ciljevi su: unapređenje i poboljšanje kvaliteta porodičnog života, edukacije roditelja o roditeljstvu, pomaganje roditeljima u vaspitanju i odgajanju dece, problemima i izazovima svakodnevnog života, a u pravcu podsticaja zdravijeg i kvalitetnijeg života i sve to kroz mrežu podrške i saradnje sa institucijama, organizacijama i udruženjima koje se u okviru svojih delatnosti bave pravima dece i roditelja.

„Pre 10 godina smo došli na ideju da doprinesemo, kako stručno tako i kao roditelji, unapređenju kvalitetnijeg porodičnog života, da roditeljima pomognemo u vaspitavanju i odgoju dece. Iz te ideje se izrodilo Udruženje roditelja ‘Bebironče’. Kroz ovih 10 godina, organizovali smo niz aktivnosti koje su usmerene ka zdravijem porodičnom životu, ali i ostvarenju većih roditeljskih prava. Organizovano je niz korisnih i edukativnih tribina, radionica, mnogo izleta i ekskurzija. Udruženje to ne bi moglo da realizuje bez niza saradnika i podrške koju je imalo, pre svega u vidu donacija ali i drugih vidova podrške“, kazala je Aleksandra Takač, pedagog i majka dvoje dece.

Ovo Udruženje nedavno je obeležilo 10 godina postojanja. Ovom prilikom prisutnima su predstavili svoje sprovedene akcije tokom decenije rada, sa ciljem unapređenja kvalitetnijeg porodičnog života. Obeležavanju jubileja Udruženja „Bebironče“ prisustvovao je i gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić sa saradnicima.

„Ovo je jedna sjajna i lepa priča, neverovatni ljudi koji su deo Udruženja, svoj život su posvetili unapređenju života dece i najmlađih. Imali su mnogo akcija u predhodnih 10 godina, i to veoma uspešnih. U godinama koje su iza nas ispunjene su trudom da našoj deci ulepšaju detinjstvo i zaista im čestitam na svemu što su do sada uradili. Želim im još puno ovakvih ali i boljih godina, a verujem da će uz ovakvu energiju one takve i biti“, poručio je Milikić.

Ovom prilikom podeljene su i zahvalnice kompanijama, ustanovama i pojedincima zaslužnim za podršku u radu Udruženja roditelja „Bebironče“.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Veliki značaj finansijske podrške grada Bora porodicama sa decom

Finansijska podrška koju grad Bor pruža porodicama sa decom od izuzetnog je značaja za porast nataliteta. Grad Bor se trudi da svim porodicama sa decom olakša život u Boru, a kako bi to bilo realizovano, postoje niz finansijskih mera.

„Novčana pomoć nezaposlenim porodiljama do navršene prve godine života deteta 20.000,00 dinara na mesečnom nivou. Pravo na ovu pomoć ostvaruje majka za svoje živorođeno prvo, drugo i treće dete, pod uslovom da je državljanin Republike Srbije, da ima prebivalište na teritoriji grada Bora najmanje dve godine pre dana podnošenja zahteva, da dete ima prebivalište na teritoriji grada Bora, da je majka nezaposleno lice na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i da neposredno brine o detetu. Zatim, tu je jednokratna novčana pomoć porodiljama, a isplaćuje se porodiljama za prvorođeno, drugorođeno, trećerođeno i četvrtorođeno dete. Za prvo dete isplaćuje se 50.000,00 dinara, za drugo 80.000,00 dinara a za treće i četvrto dete 140.000,00 dinara. Pravo na ovu pomoć ostvaruje majka za svoje živorođeno prvo, drugo, treće i četvrto dete, pod uslovom da je državljanin Republike Srbije, da ima prebivalište na teritoriji grada Bora najmanje dve godine pre dana podnošenja zahteva, da dete ima prebivalište na teritoriji grada Bora”, ističe Tamara Paunović, član Gradskog veća za socijalna pitanja u Boru. Tu je i naknada troškova vantelesne oplodnje 250.000,00 dinara.
„Ovo pravo ostvaruju parovi koji zbog steriliteta ili privremene neplodnosti nemaju decu, a obuhvaćeni su postupkom vantelesne oplodnje. Takođe, postoji i finansiranje celodnevnog boravka trećeg deteta u predškolskoj ustanovi. Finansira se treće i svako naredno dete u porodici“, dodaje Paunović.

Grad Bor ima i novogodišnji paket za prvorođenu decu u Novoj godini.
„Prvorođeno dete i sva deca rođena istog datuma kao prvorođeno dete u Novoj godini u Opštoj bolnici u Boru stiču pravo na novogodišnji paket, bez obzira gde majka deteta ima prebivalište. Paket za novorođenče uručuje se u vidu novčane pomoći ili opreme u visini prosečne neto zarade po zaposlenom u Republici Srbiji. Takođe, tu je i pravo na novogodišnje paketiće za decu iz socijalno ugroženih porodica. Pravo na novogodišnje paketiće ostvaruju deca iz porodica korisnika novčane socijalne pomoći, i to deca do navršenih deset godina starosti.Opredeljena sredstva budzetom grada Bora za ove namene je milion dinara“, rekla je Paunović. Lokalna samouprava u Boru izdvaja i za poklone za đake prvake.
„To podrazumeva kupovinu neophodnom školskog pribora za sve učenike prvog razreda. Opredeljena sredstva budžetom su milion dinara”, kaže Paunović.

Pored toga, tu su i besplatni udžbenici za učenike prvog obrazovnog ciklusa, odnosno kupovina potrebnih udžbenika za niže razrede osnovnih škola. Opredeljena sredstva lokalnim budžetom su 20.000.000,00 dinara.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

UNICEF podržava program „Podrške podsticajnom roditeljstvu kroz igru“ u Boru

Zamenica direktorke UNICEF-a Karol Vinjo posetila je grad Bor, a sa predstavnicima lokalne samouprave razgovarala je o implementaciji programa koje ovaj UNICEF podržava. Na sastanku u Gradskoj upravi u Boru bilo je reči o programu „Podrške podsticajnom roditeljstvu kroz igru“, nenasilnom disciplinovanju dece, kao i podršci hraniteljstvu. Sastanku u lokalnoj samoupravi prisustvovali su partneri programa, predstavnici Doma zdravlja, Predškolske ustanove „Bambi“ i Centra za socijalni rad, kao i predstavnici lokalne samouprave.

„Ovaj projekat se u Boru, uz pomoć UNICEF-a realizuje već nekoliko godina. Značajan je za decu, mlade i njihove roditelje, jer im kroz osmišljen program mera omogućava bolje životne uslove. UNICEF će nastaviti da pomaže programe razvoja boljih uslova za odrastanje dece. Takođe, biće podržani i programi podrške za decu iz ranjivih grupacija kroz različite obuke, mentorske programe i razvoj kapaciteta za njihovo sporovođenje“, istakla je Karol Vinjo, zamenica direktorke UNICEF-a.

Gradu Boru od velikog je značaja podrška UNICEF-a, kazala je Tamara Paunović, članica Gradskog veća u Boru.
„Grad Bor je kroz ovu saradnju mnogo naučio i uveo niz inovacija u rad Patronažne službe. Jedan od značajnih koraka bio je i uključivanje programa Škole roditeljstva u Predškolsku ustanovu Bambi i Centar za socijalni rad. Za nas je jako značajan ovaj projekat i mi smo maksimalmo iskoristili podršku UNICEF-a. Škola roditeljstva i u okviru nje psihofizička priprema trudnica za porođaj koja se obavlja u Patronažnoj službi borskog Doma zdravlja za sada odlično funkcioniše. Sve je više porodilja koje su obuhvaćene ovim programom“, dodala je Paunović.

Gospođa Vinjo je obišla Školu roditeljstva i Razvojno savetovalište u Domu zdravlja u Boru. Poseta je organizovana u okviru pripreme novog petogodišnjeg plana rada UNICEF-a u Srbiji i saradnje sa institucijama.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Škola roditeljstva i Razvojno savetovalište u Domu zdravlja u Boru od velikog su značaja za roditelje

Patronažne službe su temelj u jačanju podrške roditeljima u domenu zdravstvene zaštite. Patronažne sestre su jedini zdravstveni radnici koji obavljaju posete porodicama odmah nakon izlaska beba iz porodilišta, a to daje ogromnu dimenziju samom radu sestara. Iz projekta “Podsticajno roditeljstvo u Boru” u okviru Službe polivalentne patronaže kao potreba trudnica i njihovih partnera oformila se i Škola Roditeljstva koja je multisektorska, tj. umrežava zdravstvo, obrazovanje i socijalnu zaštitu.

“Na osnovu anketiranja trudnica dobijamo teme koje su neophodne odnosno za koje su zainteresovani budući roditelji, a istovremeno iz istog proizilaze i predavači koji su profesionalci iz svoje oblasti rada. Cilj Škole Roditeljstva jeste razvoj responzivnosti tj.sticanje veština budućih roditelja u praćenju I odgovaranju na potrebe deteta. Istovremeno praćenjem emoconalnog stanja i interakcije među partnerima pokušavamo da sagledamo sve njihove potrebe i pomognemo odnosno usmerimo ih ka rešenju. Samo roditelj koji se dobro oseća može biti kvalitetan roditelj, a mi smo tu da kroz različite teme poput značaja pravilne ishrane u toku trudnoće, psihofizičke pripreme trudnica za porodjaj, izazovi očinstva, briga o roditeljima, budemo tu kao ogrtač podrške i budemo prijatelj porodice”, rekla je Snežana Milutinović, spec javnog zdravlja sms glavnasestra Polivalentne patronaže Bor.

Povećanjem broja korisnika Škole roditeljstva u Boru, dolazi se do zaključka o zadovoljstvu trudnica i njihovih partnera pruženim uslugama.

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Za mališane u Boru besplatni vrtići od 1. januara 2025. godine

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————

Povećan iznos za finansijsku podršku porodicama sa decom u Boru

„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“

——————————————————————