Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije uručila donaciju gradu Zaječaru

Danas je, u velikoj sali Skupštine grada, održan sastanak Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije i Saveta za bezbednost saobraćaja grada Zaječara. Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Zaječara, direktor Agencije za bezednost saobraćaja Republike Srbije, članovi Saveta za bezbednost saobraćaja Grada Zaječara i predstavnici Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije, dok je tema bila unapređenje sistema bezbednosti saobraćaja u Zaječaru i saradnja Saveta i Agencije za bezbednost saobraćaja. Gradonačelnik Zaječara kaže da grad ima problema i da mora biti formiran poseban Savet za bezbednost saobraćaja i smatra da sada imaju i kapacitete za tako nešto.

Pored 30 dečjih autosedišta namenjena za decu od 9 do 36 kilograma, koje će gradonačelnik u narednom periodu podeliti roditeljima dece u gradu, Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije danas je Zaječaru donirala i 40 tribina za traktoriste, 40 rotacionih svetala, 40 tabli za obeležavanje sporih vozila, kao i 40 prsluka za traktoriste. Sa direktorom Centra za socijalni rad, lokalna samouprava dogovorila je podelu autosedišta najugroženijim porodicama.

Mi, kao grad, nabavljaćemo ovakva sedišta za sve one koji nisu u mogućnosti da ih od svojih primanja sami priušte, koja umnogome pomažu da deca budu zaštićena. Pored Zvezdana i Grljana, nadamo se da ćemo kroz ovaj program uspeti da obezbedimo opremu za sva sela. Kada govorimo o problemima grada, najviše govorimo o problemima magistralnih puteva, o ulici Crvene Armije, Miloša Obilića i o ulici 7. Septembar. Imamo tu sreću da smo poprilično sredili zone škola, međutim na ove 3 ulice mi nemamo nikakav uticaj jer su u nadležnosti Republike Srbije. Neke od njih treba da srediti i razgovarao sam sa direktorom Drobnjakom da će to radovi vrlo brzo i početi. Biće postavljena nova javna LED rasveta, novi trotoari, a Republika bi trebalo da nam omogući i postavljanje ležećih policajaca, obeležavanje pešačkih prelaza, kao i usporivača brzine. Postavićemo i kamere, video nadzore baš na tim opasnim mestima, koje identifikuju prekršaj i ko ga je izvršio.“ – istakao je Ničić.

Da bi sistem funkcionisao, nekoliko stvari treba da ispunimo. Na prvom mestu, treba da imamo stabilan izvor finansiranja, 30% od naplaćenih novčanih kazni se vraća lokalnim samoupravama na teritoriji na kojoj je prekršaj i napravljen. Druga stvar je da u Savetu moraju postojati stručni ljudi i treća i najvažnija je da na čelu lokalnog Saveta mora biti čovek koji je gradonačelnik. Verujem da ćemo u narednom periodu mnogo dobrih stvari raditi u Zaječaru, na dobrom smo putu da ovde uspostavimo jedan dobar Savet za bezbednost saobraćaja, a naš zajednički cilj je spašavanje ljudskih života i smanjivanje posledica u saobraćajnim nezgodama. U Zaječaru se izdvaja nekoliko ugroženih kategorija, kao što su traktoristi, biciklisti, pešaci, vozači teških teretnih vozila, ali i vozači putničkih automobila. Pored toga što poklanjamo sedišta, radimo i na edukaciji roditelja o pravilnom korišćenju istih.“ – dodao je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, Duško Pešić.

Podela rotacionih svetala, tabli za spora vozila i prsluka izvršena je u Grljanu i Zvezdanu.

Prethodni članci