Svetski dan radija obeležava se danas! UNESKO je datum 13. februar ustanovio kao Svetski dan radija 2011. godine.
Ovaj datum je odobran jer je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija Ujedinjenih nacija.
Zvanična istorija novinarstva beleži 31. avgust 1920. kao datum zvaničnog rađanja radija kao medija. Tog dana u Pitsburgu je zvaničko počela sa radom radio stanica KDKA koja je imala potpun radio-program prilagođen slušaocima. Dve godine kasnije, 1922. godine u Londonu će se oglasiti BBC kao prva britanska radio-stanica sa programom. Potom će veliki gradovi širom Evrope dobiti svoje radio stanice, a Beograd 1924. godine, pre tačno 100 godina! Čestitamo!
Doprinos Nikole Tesle razvoju radija je malo poznat jer se do 1943. godine smatralo da su njegovi nacrti za dizajn radija ustvari kopija Markonijevih. Međutim, dokazano je da je on još 1892. godine napravio nacrt za prvi radio! Ali i pored toga, Giljermo Markoni se smatra „ocem radija“ jer je 1896. godine obavio prvi radio prenos, koji međutim nije slao glas već radio-signale. Ne treba zaboraviti ni Nemca Hajnriha Herza koji je otkrio elektromagnetni talas. Svakako prvi eksperimenti sa prenosom glasa počeli su tek posle 1900. godine.
Radio je i dalje najdinamičniji, najbrži i najinteraktivniji medij koji postoji, koji se adaptira promenama u 21. veku i nudi nove načine interakcije i komunikacije.
Radio koristi oko 95% svetskog stanovništva jer je tehnologija koju zahteva pristupačnija i jednostavnija, pa radio prenosi mogu dosegnuti i do najudaljenijih zajednica. Prema istraživanjima čak 75% domaćinstava u zemljama u razvoju poseduje bar jedan radio prijemnik. Na globalnom nivou, radio ostaje najšire konzumiran medij.
Radio od osnivanja nastavlja da bude jedan od medija kome se najviše veruje i koji je najkorišćeniji medij na svetu, i to je podatak različitih međunarodnih izveštaja.
Svetski dan radija, Udruženje radio-stanica RAB SRBIJA i ove godine obeležava velikom promocijom radija kao medija. Preko 165 članica ovog udruženja danas u svojim programima puštaće specijalni džingl. Udruženje RAB SRBIJA je starije od Svetskog dana radija što znači da ovo najveće radijsko udruženje u zemlji obeležava Svetski dan radija od njegovog samog uspostavnjanja.