Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu obeležen u Zaječaru

Grad Zaječar obeležio je Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu polaganjem venaca na spomen obeležje „Kosturnica“, a priređen je i prijem za delegaciju Ambasade Ruske Federacije u Gradskoj upravi Zaječar.

Prijem u Gradskoj upravi Zaječar priređen je za pukovnika Evgenija Poljakova, predstavnika Ambasade Ruske Federacije, koji je razgovarao sa članovima Gradskog veća Zaječara Sašom Ivanovićem i Ivanom Ćebić.

„Čestitam svim građanima Zaječara Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu. Treba da čuvamo uspomenu na sve one koji su dali svoje živote da oslobode ovu teritoriju. Zahvaljujući njima mi imamo mogućnost da živimo mirno. I sada je situacija teška, dolazi do pojave nacizma i fašizma na nekim drugim područjima. Sada se Rusija suočava sa takvim problemima koje trebe rešiti“, istakao je Poljakov.

Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu obeležen u Zaječaru
Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu obeležen u Zaječaru

Nakon intoniranja himne Ruske Federacije i Republike Srbije, na spomenik palim Crvenoarmejcima i palim borcima NOR-a na „Kosturnici“ u Zaječaru, cveće i vence su položile delegacije Grada Zaječara na čelu sa gradskim većnikom Sašom Ivanovićem, predstavnik Ambasade Ruske Federacije pukovnik Evgenije Poljakov, delegacija Vojske Srbije na čelu sa komadantom pukovnikom Sašom Todorovim, delegacija SUBNOR-a predvođena rezervnim kapetanom Vladimirom Dobrosavljevićem, Organizacija rezervnih vojnih starešina sa rezervnim pukovnikom Stamenkom Stankovićem i delegacija Udruženja vojnih penzionera predvođena Tomislavom Borosom, kao i delegacija Ratnih vojnih invalida na čelu sa Draganom Mitrovićem.

Zaječar je oslobođen 8. oktobra 1944. godine, a ruski i srpski narod je povezan dubokim istorijskim kao i pravoslavnim korenima kroz vekove i borbom u više ratova. Borbe za oslobođenje grada su počele početkom septembra, a jedinice Narodno oslobodilačke Vojske Jugoslavije 7. septembra su po prvi put oslobodile grad.

„Nažalost, pod naletom nemačkih jedinica koje su se povlačile iz Grčke, već 8. septembra morali su da se povuku, i borbe su nastavile da se vode na širem području grada Zaječara, sve do 6. oktobra 1944. godine kada se jedinicima Narodno oslobodilačke Vojske priključile i jedinice Crvene armije, koje su u Srbiju ušle kod Kladova i krenule u oslobađanje ovih delova teritorije. Borbe su se vodile tri dana i 8. oktobra grad je oslobođen“, rekao je Saša Ivanović, član Gradskog veća grada Zaječara.

U borbama za oslobođenje Zaječara u Drugom svetskom ratu svoje živote dalo je 1.266 boraca Crvene armije i 76 boraca Narodno oslobodilačke Vojske Jugoslavije.

Prethodni članci