„Festival vlaške izvorne pesme“ održan 18. put u Boru

„Festival vlaške izvorne pesme“ koji neguje i čuva od zaborava autentične vlaške pesme održan je po 18. put u organizaciji Ustanove „Centar za kulturu grada Bora“.

Takmičari su se nadmetali u dve kategorije, solo pesma bez muzičke pratnje i solo pesma sa muzičkom pratnjom, rekao je Daniel Čorboloković, direktor Centra za kulturu.

„Na Festivalu ove godine imamo dvanaest učesnika. Ono što je karakteristično jeste to da onaj ko jednom dođe na ovaj Festival, uvek se vraća. Na ovogodišnjem Festivalu imamo goste iz Inđije, Banatskog Novog Sela, Kučeva, Petrovca na Mlavi, Negotina i domaćina Bora“, rekao je Čorboloković.

Festival je od velikog značaja za grad Bor i celu istočnu Srbiju. Festival je svečano otvorio zamenik gradonačelnika Bora Milivoje Janošević.

„Ministarstvo kulture i grad Bor čine sve napore da ovaj deo vlaškog naroda, tradicija, pesma, igra i jezik opstanu bez obzira na sve. Učinićemo sve da i druge nacionalne manjine koje žive na ovim prostorima dobiju svoje mesto. Ovo je pokazatelj da Vlasi mogu, smeju i imaju pravo da se diče svojom kulturom i tradicijom. Bor je multietnička sredina i mi smo uvek bili i bićemo otvorenog srca. Takođe, Vlasi od nedavno imaju i svoje pismo i prva književna izdanja“, naglasio je Janošević.

Tročlani žiri u sastavu Dragana Marinković, Svetlana Azanjac i Aleksandra Todorović Rašković, odlučio je da je najuspešnija u izvođenju solo pesme bez muzičke pratnje bila je Zorica Dudejić, koja je automatski dobila pravo učešća na prestižnom Saboru narodnog stvaralaštva u Topoli naredne godine. Solo pesmu sa muzičkom pratnjom najbolje je otpevao Saša Dražilović.

„Festival ima za cilj očuvanje vlaškog izvornog stvaralaštva. Ove godine imali smo dve strane, starije izvođače od kojih mlađe generacije treba da uče, ali imali smo i mlađe naraštaje od kojih zapravo zavisi očuvanje vlaškog izvornog stvaralaštva. Festival je veoma interesantan jer možete videti izvođače iz našeg kraja, ali i iz drugih delova Srbije koji neguju vlašku narodnu pesmu. Žiri je imao težak zadatak, ali nadam se da smo uspeli da ostvarimo zajednički cilj, a to je da naša vlaška muzika živi i nastavlja da živi“ kaže Aleksandra Todorović Rašković, magistar etnomuzikologije i član žirija.

Gost ovogodišnjeg Festivala bila je etno grupa „Marinika“ iz Negotina.

Prethodni članci