Gradu Zaječaru uručena oprema za unapređenje rada uprave

Gradu Zaječaru je juče uručena oprema u okviru prve nagrade u oblasti transparentnosti i učešća javnosti u radu lokalne samouprave, za primer dobre prakse pod nazivom „Uključivanje javnosti, a posebno mladih, u izradu Strategije za mlade grada Zaječara za period od 2025. do 2029. godine“.

Predmet ove dobre prakse bilo je aktivno uključivanje mladih u donošenje važnih odluka u oblasti omladinske politike, kroz sistemski organizovan proces izrade Strategije. U tom procesu učestvovao je veliki broj mladih, kroz različite mehanizme učešća.

Pored toga, Grad Zaječar je predložio i primer dobre prakse koji bi mogao biti primenjen i u drugim lokalnim samoupravama – angažovanje sertifikovanih omladinskih radnika, odnosno uključivanje stručnjaka sa priznatim kompetencijama za rad sa mladima radi kvalitetnije komunikacije i realizacije procesa izrade strateških dokumenata, posebno onih koji se tiču mladih.

Pored opreme koju je obezbedila Stalna konferencija gradova i opština, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave dodelilo je Gradu Zaječaru i finansijska sredstva za programe i aktivnosti za mlade koji će biti realizovani u 2026. godini.

Nagrada se dodeljuje u okviru Programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“, koji podržava Vlada Švajcarske, a čiji je cilj jačanje transparentnosti, učešća građana i efikasnosti lokalnih uprava. Oprema će omogućiti bolju organizaciju rada gradske uprave i kvalitetniju komunikaciju sa građanima, čime se dodatno unapređuje efikasnost rada.

Predsednik privremenog organa Grada Zaječara zahvalio se na uručenoj opremi i nagradi, ističući nadu da ovo neće biti jedina nagrada za Grad, kao i da će se trud i zalaganje gradskih organa i službi prepoznavati i u budućnosti.

Ova podrška predstavlja značajan korak ka modernijoj, transparentnijoj i efikasnijoj gradskoj upravi, koja odluke donosi u saradnji sa građanima i u skladu sa njihovim stvarnim potrebama.

Izvor: zajecar.info

Prethodni članci