Polaganjem venaca na spomenik narodnom heroju Vasiliju Đuroviću Žarkom, prvom komandantu 9. brigade, obeležen je Dan formiranja 9. srpske narodnooslobodilačke udarne brigade u Zaječaru. Ceremonija je upriličena u kasarni „Nikola Pašić” u Zaječaru.
U selu Rečica na teritoriji opštine Bojnik, podno Radan planine, 11. marta 1944. godine formirana je 9. srpska udarna brigada. Na dan formiranja, brigadu je činilo 379 boraca iz Timočke Krajine, Sokobanje, Svrljiga i Niša. Prvi komandant brigade bio je Vasilije Đurović Žarki, komesar Dušan Gligorijević Saša, zamenik komandanta Jovan Kecman Čeda, načelnik štaba Vukašin Milić, intendant brigade Marjan Slavković.
Ova jedinica učestvovala je u svim važnim borbama u delu Morave, Rasine, Bukovika, Timoka, Timočke Krajine, Čačka, Doboja, Sokobanje, podsetio je Dragoljub Nikolić, predsednik SUBNOR-a Zaječar.
„Brigada je imala četiri bataljona, sa još nekoliko bataljona po 30 boraca. Brigada je bila relativno dobro naoružana. Prve borbe, ova brigada imala je već 18. marta. Iako je bilo dosta žrtava, 9. brigada je ocenjena kao jedna od najboljih jedinica u Srbiji. U maju, brigada se uspešno borila sa Nemcima, a u toj borbi nestao je komandant brigade Vasilije Đurović Žarki. Od 19. maja 1944. počinje slavni put ove brigade. Učestvovala je u oslobođenju Zaječara, Timočke Krajine, Beograda, preko Bosne do Slovenije. Preko Vršnika i Cola, brigada je rat završila u Ajdovšini na slovenačkom primorju nadomak Gorice 15. maja 1945. godine. Borbeni put ove brigade dug je preko 1.000 kilometara, a kroz brigadu je prošlo 5.110 boraca”, rekao je Nikolić.
Nikolić je dodao da je u Drugom svetskom ratu u brigadi poginulo 883 borca, umrlo je 70, a 13 je nestalo. Brigada je dala i tri narodna heroja: Vasilija Đurovića Žarkog, Branka Miloševića Metalca i Petronija Jovanovića Pere Komirićanca, kao i 84 nosioca partizanske spomenice.
„Tradiciju 9. srpske udarne brigade, nastavila je 9. motorizovana brigada. Danas je tu tradiciju nastavila Komanda za razvoj Timočke brigade. Brigada je učestvovala tokom raspada Jugoslavije 1991. i 1992. godine i NATO agresije 1999. godine, gde je deo brigade dejstvovao na Kosovu i Metohiji”, kaže Nikolić.
Nakon ceremonije, minutom ćutanja odata je pošta palim borcima. Na spomen bistu narodnom heroju Vasiliju Đuroviću Žarkom, vence su položili pripadnici vojske, predstavnici grada Zaječara, članovi SUBNOR-a u Zaječaru, predstavnici rezervnih vojnih starešina i ratnih vojnih invalida i članovi udruženja vojnih penzionera i potomaka.